Na co należy zwracać uwagę przy zakupie sznurka do prasy belującej?
a. Surowiec
Upewnij się, że sznurek został wyprodukowany z surowca pochodzącego od firm posiadających certyfikat ISO.
Słabej jakości surowiec może oznaczać słabej jakości produkt końcowy.
b. Łatwość podawania
W przypadku niektórych marek środek kłębka zapada się, co może powodować trudności przy rozwijaniu pierwszych kilkuset metrów kłębka. Wybór sznurka, w którym środek kłębka ma większą średnicę pozwalającą na swobodne rozwijanie sznurka, eliminuje ten problem.
c. Zagięty sznurek
Spójny i gładki kształt sznurka eliminuje potencjalne zacięcia sznurka przy przesuwie przez prasę i supłacz, minimalizując kosztowne przestoje w trakcie belowania.
d. Fibrylacja
Przy zakupie sznurka do wielkich bel, upewnij się że ma on wysoką fibrylację. Gwarantuje to równomierne skręcenie sznurka i zapewni wyższą wydajność w mechanizmie wiązania. Wysoko sfibrylowany sznurek zapewnia optymalną wytrzymałość węzła i pomaga uniknąć wyślizgiwania się sznurka.
Belowanie w dużą kostkę
W zależności od typu i stanu belowanego materiału szczególną uwagę należy zwrócić na stopień sprasowania. Na przykład, przy długim okresie suchej i gorącej pogody bele słomy mogą być znacznie lżejsze niż przy zwykłych warunkach pogodowych przy takich samych ustawieniach prasy.
W takim przypadku powinno się zmniejszyć stopień sprasowania lub, alternatywnie, zmienić sznurek na taki, który jest o jeden stopień cięższy.
Aby osiągać dobre rezultaty podczas belowania kiszonki w dużą kostkę, należy trzymać się kilku wytycznych: