Należy uważać na swoje szpule przed użyciem, są one delikatne. Aby sznurek działał sprawnie od początku do końca, szpule nie mogą być uszkodzone ani wstrząśnięte (upuszczone lub zgniecione), ponieważ spowoduje to zaburzenie starannie splecionego wzoru oraz wewnętrzne rozpadnięcie się szpuli, co może prowadzić do problemów przy wiązaniu w prasie.
Sznurek jest wyprodukowany tak, aby był wyciągany ze szpuli TYLKO z jednej strony.
Upewnij się, że sznurek jest pobierany z odpowiedniej strony: przy wyciąganiu ze szpuli powinien rozwijać się on z powierzchni wewnętrznej w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Jeśli pomylisz się i pociągniesz ze złej strony… wkrótce będziesz miał spory węzeł na sznurku.
Pierwsze 10 – 20m sznurka ze szpuli często wygląda na nierówne lub pokarbowane. Jest to normalne i wynika z charakterystycznego sposobu wyrobu i nawijania sznurka przed pakowaniem. Po rozciągnięciu sznurek wyrównuje się. W drodze do mechanizmu wiążącego sznurek jest rozciągany zaciskami sprężynowymi w skrzyni sznurka oraz hamulcami bezpośrednio przed supłaczem, co wymaga odpowiednich ustawień naprężenia.Jeśli sznurek jest odpowiednio naciągnięty, nierówny odcinek nie sprawia problemów.
Związywanie wielu szpuli w skrzyni sznurka jest czasochłonne, więc najlepiej zrobić to tak, by uniknąć problemów!
Związanie szpuli w ten sposób pozwala na uzyskanie bardziej płaskiego węzła, który łatwiej przechodzi przez napinacze i prowadnice sznurka.